K šokující události došlo v úterý v detenčním zařízení v německé Chotěbuzi. Migrant Hasan Harbi pocházející z Džibutska snědl bačkory a to hned první den po příchodu do ubikace a to krátce před večeří. Nyní leží již ve stabilizovaném stavu v místní Fakultní nemocnici Carl-Thiem.
Celé Německo si pokládá otázku, co mladého Džibuťana k činu vedlo, protože svůj čin doposud nevysvětlil. Ředitel Asimilačního centra Brandenburg Fridrich Schiller nevěřícně kroutí hlavou: „Rozhodně se nejedná o běžnou událost. Podle mých zpráv jsme něco podobného doposud nezaznamenali. Bačkory ubytovaní fasují po svém příchodu společně s dalším oblečením a hygienickými pomůckami. Do dneška nebyl žádný problém ani stížnosti.“
Ulrika Majer z Uprchlíka v nesnázích (Flüchtling in Schwierigkeiten) soudí, že za vším jsou nedostatečné podmínky v zařízení pro utečence a má pro jeho čin pochopení. Naopak Hans Resch z místní buňky AfD to vidí jako jasný případ nepřizpůsobení a provokaci. Johannes Glück z Grünen kritizuje kvalitu stravy v jídelně, kterou považuje za nedostatečně nutričně vyváženou vzhledem k útrapám, jimiž uprchlíci z válečných vřav procházejí. Na to ostře reagoval Peter Matthäus z ultrapravicové NPD, že nejlépe by je posílil ajntopf a wurstšnitzl s knödlem.

Odborníci se ubírají jinou cestou. Psycholožka Gertruda Graf je přesvědčena, že došlo pouze k nešťastné záměně vlivem stresového prostředí. Podávat bačkory ve stejném pytlíku jako bagety, se kterými se běženci po překročení hranic Schengenu poprvé setkali, nepovažuje za šťastné. Religionista Max Fischer přišel s dalším zajímavým vysvětlením a to se týká barvy domácí obuvi. Žirafí vzor může ve Východoafričanovi evokovat maso tohoto mohutného sudokopytníka, které je v oblasti pokládáno za nedostatkovou delikatesu. S tím nesouhlasil ve zpravodajském pořadu ZDF etnomolog Karl Riedle, který naopak žirafí vzor připisuje obřadním rituálům. Oba vědci se před televizními kamerami pustili do ostrého křížku. Všeobecně zjitřenou diskusi se snaží tlumit kancléřka Merkelová, která na mimořádné tiskové konferenci k události zdůraznila, že všichni Džibuťané jsou v Německu vítáni a omlouvá se za případná nedorozumění a nepochopení.

A jak reaguje svět? Helmut Kohl na návštěvě u Viktora Orbána je zděšen a Orbán slíbil o metr zvýšit hraniční plot. Donald Trump se nechal slyšet, že jedna z jeho prvních návštěv po zvolení bude do Džibutska. Papež František vyzývá opět k větší solidaritě a Cameron v této souvislosti varuje před Brexitem, který by mohl mít nedozírné následky. A u nás? Bývalý hradní mluvčí a mistr etikety Špaček považuje bačkory za necivilizovaný přežitek komunistické doby. Apači vydali prohlášení, že posílí domobranu na hranicích. Úsvit bude interpelovat. Okamura chce okamžité referendum o setrvání v EU. Ministr vnitra Chovanec se shodl na nočním jednání s generálem Stropnickým, Babišem a Krnáčovou na okamžitém přesunu ozbrojených složek z centra Prahy do zoologické zahrady k výběhu žiraf. Generace 21 hodlá opět do Česka přivést uprchlíky, tentokráte džibutské křesťany. A bývalý jihlavský fotbalista Haris Harba učinil z Bosny prohlášení, že s tím nemá nic společného.
V celém tom šrumu úplně zanikla slova bratra nebohého Hasana, Ismaila Harbiho: „Bratr je bláznivý, u nás byl léčen. Trpí od dětství pojídáním všeho co vidí. Je s podivem, že si toho dosud v Evropě nikdo nevšiml, když se prokousal v Maďarsku ostnatým drátem, snědl svůj pas a talíř při obědě. Ale je pravda, že tak blbě jako po těch divných botách mu dlouho nebylo.“