Lékaři z celého světa se sjíždí do Talasu na západě Kyrgyzstánu, aby prozkoumali neobvyklou událost. Ramazan Kongantiyev (19) se šťoural ve svém uchu tak vehementně, až mu vypadl zub.
Dle svědectví samotného Ramazana k tomu došlo následovně: „Přišel jsem z práce a koukám na televizi. V tom ucítím lehkou bolest a slyším cinknutí na podlaze. Ano šťoural jsem se, ale nikdy se mi nic podobného nestalo.“
Ramazan je díky tomu v domovské vlasti celebritou. K popularitě přispělo i jeho následné účinkování v zábavné soutěži Dvanáct ran do klobouku v Kyrgyzské státní televizi. Na náměstí, kde jsme si s ním dali sraz, jsme to poznali na vlastní kůži, když náš rozhovor již v počátku přerušily srocené davy.
A tak jsme zašli za jeho matkou Damirou Kongantiyvovovou (54). „Je toho na kluka moc slávy. Už ho prohlíželi v Biškeku a byli se na něj podívat Doktoři bez hranic i náš pan prezident!“ Na otázku jaké má pro událost vysvětlení, odpověděla bez rozpaků: „To má po svém otci, říkám jim to furt by to nedělali. Ale Ramazánek si nedá říct.“ O několik ulic dál na stavbě jsme zahlédli i otce Almazbeka Kongantieyeva (62). „Kluk je pašák!“ radostně volal.
A jak se na věc dívá medicína?
Steven Harrison z Lékařů bez hranic nemá pro daný jev vysvětlení: „Zatím to vypadá, že jsme narazili na velmi zajímavý a medicínsky neprobádaný jev. Ale je potřeba dalších vyšetření, mají sem namířeno kolegové z Ottavy, Moskvy a Říma.“
Německý odborník na akupunkturu Albrecht Molsberger ovšem přináší šokantní vysvětlení: „Chlapci se zřejmě podařilo zmáčknout obtížně hledaný bod HK147, který právě k nehodě se zubem mohl přispět. Jehlice do ucha ovšem nedoporučujeme vpichovat, jen málo našich lékařů to zkouší a výzkum po propíchnutí bubínku muselo již několik z nich přerušit. Ramazan zřejmě měl špičatý nehet či nějaký ostrý předmět, kamínek pod ním, že se mu to povedlo. Je to pro mě naprosto fascinující zjištění a rozšiřuje to obzory našeho oboru. Mám velkou radost.“