Naprostá senzace otřásla dnes v noci světem vědy. Podmořské expedici Deepsea Challenger se při průzkumu dna Mariánského příkopu podařilo objevit muže, který žije na dně oceánu již třicet let! POHROM se dostal k exkluzivním detailům tohoto případu a jako první médium je nabízí svým čtenářům.
Nalezeným mužem je podle prvních informací Tran Nguyen Dan (52), rybář z vesnice Nha-Trang ve Vietnamu. Pan Tran Nguyen Dan se 17. března 1986 vydal jako každý večer na lov na volném moři. Bohužel příroda mu přichystala krutou lekci! Bouře, která se nad mořem přehnala, byla jednou z nejsilnějších, jakou místní obyvatelé vůbec pamatují. Tran Nguyen Dan se z práce domů již nevrátil. O týden později byly u pobřeží nalezeny trosky jeho lodi. Tran Nguyen Dan byl prohlášen za mrtvého, kdy po sobě zanechal manželku a tři nezaopatřené děti. Dnes v noci však tento příběh dostál nečekanému rozuzlení, když byl pan Tran Nguyen Dan nalezen ponorkou podmořské expedice Deepsea Chalenger živ a zdráv na dně Mariánského příkopu! Tam dle vlastních slov žil posledních 30 let spokojeným životem!
Jak je to možné? Domnívali jsme se, že takovou dobu nemůže pod vodou přežít žádný člověk. Rozhodli jsme se tedy celou záležitost náležitě prověřit. Spojili jsme se s linkou 155 a vyzpovídali operátorku paní Alenu Nesnídalovou. Ta nám potvrdila, že přežití pod vodou v řádu desítek let by mělo být prakticky vyloučené: „Rozhodující pro zachování životních funkcí jsou již první minuty. Tělo nemůže přijímat kyslík, neboť plíce nejsou uzpůsobeny k dýchání pod vodní hladinou. Postupně dochází k zastavení mozkových funkcí a srdeční činnosti. Odkud voláte? Co se stalo?“ uvedla Nesnídalová doslova. Po těchto slovech jsme telefonát ukončili, neboť nám již volal prof. Jefremenko a kol., který je díky svým kontaktům ve vědeckém světě s celým případem důkladně obeznámen.

„Je to naprostá senzace!“ hlásí již na úvod profesor Jefremenko a kol. z druhé strany světa. „Pan Tran Nguyen Dan uvedl, že při oné bouři se s ním loď převrhla a on se začal topit. Ve chvíli, kdy se zaháknul do svých sítí a loučil se se životem, se objevili tři obrovští rejnoci. Ti ho vzali na svá „křídla“ a začali s ním sestupovat do hlubin. Pan Tran Nguyen Dan ztrácel vědomí a přestávalo mu fungovat srdce. Rejnoci však dokonale nahradili zdravotnický defibrilátor, když do rybáře pouštěli silné dávky proudu, a defacto tak masírovali srdeční sval, který zůstal funkční!“
Vytáčíme ještě jednou linku 155 a sdělujeme tuto skutečnost operátorce paní Nesnídalové. Ta se ke skutečnosti staví zdrženlivě: „S něčím takovým jsem se za celou svou dosavadní praxi nesetkala, ale v zásadě to možné je. K oživování se v hojných případech využívá elektrošoků. Počkejte, ale u nás přeci rejnoci nežijí. Odkud voláte? Co se stalo?“ S díky ukončujeme hovor a profesor Jefremenko a kol. pokračuje.

„Druhý kritický moment nastal ve chvíli, kdy rejnoci dopravili muže na oceánské dno. Bylo potřeba zajistit jeho zásobování kyslíkem. Naštěstí se pana Tran Nguyen Dana ujala kolonie chobotnic čítající cca 100 jedinců. Ti se po zhruba hodinových směnách střídali v přisávání se k muži a vhánění kyslíku do jeho krevního oběhu. Zároveň zajišťovali přísun potravin ve formě vlastních žaludečních šťáv. Pokud došlo ke zpomalení srdeční činnosti, byli naštěstí nablízku rejnoci, kteří pomohli elektrošoky.“
Celá tato anabáze trvala dlouhých pět let! Mezi Tran Nguyen Danem a chobotnicemi vznikla dokonalá symbióza a vřelý vztah. Proto není divu, že po úmrtí vůdce kolonie chobotnic mu zbylí jedinci nabídli žábry zesnulého. Pan Tran Nguyen Dan je s radostí přijal a žábry si voperoval sám pomocí rybářského háčku a náčiní, které mu naštěstí zůstalo při neštěstí v kapse. Celá operace trvala 12 hodin a jedná se o naprostý unikát. Od té doby se mu dle jeho vlastních slov dýchá o něco lépe.

Tran Nguyen Dan se rozhodl oplatit podmořským tvorům jejich dobrodiní a přinést na mořské dno něco z blahobytu lidského společenství. Během následujících 25 let se mu podařilo vybudovat podmořské město plné nasvícených boulevardů, obchodních center a husté sítě kasín, která jsou mezi hlavonožci velice oblíbená. Na území rozlohy Singapuru se mu podařilo vybudovat fungující podmořskou ekonomiku prakticky na úrovni té čínské.
Podmořské expedici Deepsea Challenger se tak dnes v noci na dně Mariánského příkopu naskytl úchvatný pohled. „Podmořská tma se najednou rozestoupila a před námi se zjevilo neóny ozářené město kypící životem,“ uvedl Jeff Garfield z kapitánského můstku podmořského plavidla. „Bylo to jako zázrak. Zůstal jsem v naprostém šoku. V tu chvíli mi kdosi zaklepal na čelní sklo. Byl to Tran Nguyen Dan a požádal nás, zda bychom mohli trochu couvnout, že vezou nové automaty do kasína. Panuje tu nádherná přátelská atmosféra.“

Pan Tran Nguyen Dan se z kapitánského můstku spojil se svojí rodinou. Manželka nemohla zprvu uvěřit tomu šťastnému konci, ale nyní se již chystá za Tranem. Ten prý uvedl, že se nejprve ale podívá na skok domů. Pobyt na souši nicméně pro něj bude prý obtížný. Pro manželku má však již nachystané funkční žábry a zbytek života tak spolu stráví na dně oceánu.
„Tady je můj domov,“ uvedl Tran pro redakci POHROMu v kratičkém interview.