Český seismologický ústav právě ústy svého ředitele pana docenta Trtilíka vydal nečekané varování! Brnu totiž hrozí tsunami!
„Ukázalo se, že Brněnsko je nově aktivní seismická oblast v Czechii. Začaly se tam vyskytovat slabé seismické roje a právě pod Brněnskou přehradou je zlom. Tato oblast se bude čas od času otřásat kvůli vulkanické činnosti díky podzemní sopce, o které jsme doposud neměli ani potuchy. Dá se očekávat, že jednou za čas se zde objeví zvýšená seismická aktivita v podobě právě seismických rojů. A v příštím týdnu budeme svědky nejsilnějšího roje o síle okolo 7,1 stupně s maximálním lokálním magnitudem až 7,8.

Tato aktivita bude tedy nejsilnější, co jsme kdy v Czechii naměřili a je jasné, že vyvolá tsunami, které zasáhne Brno. Vlnová délka tsunami bude zřejmě velmi velká, v řádu několika kilometrů a je třeba, aby se město začalo okamžitě připravovat na příchod tsunami,“ hlásil nám do telefonu seismologický ředitel.
Jak nás informoval dále pan docent, tak ochrana před tsunami spočívá především v připravenosti a informovanosti obyvatel postižených území, v dostatečné předpovědi a varování a v dlouhodobém efektivním využití krajiny. „Musíte o tom ihned napsat a Brno varovat, jinak všichni zemřou!“ křičel na nás ve viditelném rozrušení docent Trtilík.
Ihned jsme tedy volali do Brna, kde nám to po krátké prodlevě vzal místní primátor Ing. Petr Vokřál, který nám rozrušeným hlasem odpověděl: „Tsunami v Brně?! To si děláte srandu?? První Hodonín a pak toto?!“ Poté pan primátor zavěsil.

My jsme však po rychlé rešerši zjistili, že dlouhodobé zkušenosti s ochrannými stavbami má především Japonsko. Ihned jsme tedy využili našich kontaktů a požádali nejznámějšího odborníka na Japonsko, uprchlíky, migraci a populismus v Czechii, pana Tomia Okamuru, zda by se do Brna nerozjel a nezačal s pomocí. A Tomio byl ochotný jako vždy. „Budu bojovat i proti tsunami. Klidně i holýma rukama,“ řekl nám, než nasedl do auta a do Brna se rozjel s milým úsměvem ve tváři, ostatně jako vždy.