Na první pohled tvrdé opatření proti stále rozšířenému problému záškoláctví navrhuje skupina poslanců okolo Augustína Karla Andrleho Sylora (Hnutí Úsvit). Za určitých podmínek a počtu zameškaných hodin by žákům základních škol měla hrozit nucená kastrace.
Názory odborné veřejnosti se různí. Navštívil jsem proto nejprve zasedání Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, abych se zeptal jejich členů, kteří z velké části stojí za navrhovaným zákonem, na jejich argumenty.
„Jedná se zejména o preventivní opatření, nejde o to plošně kastrovat, na to nejsme ani ve zdravotnických zařízeních zatím připravení “, obhajuje předložený zákon poslanec Sylor. Jak to tedy je? Jeho kolega z výboru Karamazov (ODS) dodává: „Na dnešní mládež již nestačí hrozba snížené známky z chování, opakování ročníku a už vůbec ne různé pedagogické poradny či domluvy rodičů. Rodiče navíc často mívali obdobné problémy a tudíž i jejich případné rady mají nulový efekt. Musíme dát na vědomí, že povinná školní docházka je opravdu povinná, přitvrdit a sankcionovat takovým trestem, kterému mladí rozumí a který pro ně bude opravdovou hrozbou.“

Poslankyně Bohdalová (ČSSD) poukazuje i na další aspekt: „Je dokázáno, že kastrace působí z medicínského hlediska i ke zklidnění jedince. Takže nejenom, že nebude hrozit pácháním násilné činnosti z nudy za školou, ale nakonec se může zpátky zapojit do vzdělávacího systému.“ Její kolega Jandák (ČSSD) dodává: „A i kdyby se nezapojil, tak nezvýší nezaměstnanost. Ty krásné hlasy eunuchů přece tak chybí naší kultuře a operním stánkům. A nejen u nás! Navrch záškoláctví se geneticky i výchovou může dědit a všichni chceme mít záškoláků co nejméně i v budoucnu.“

Další z členů výboru Grebeníček (KSČM) dokonce přečetl prohlášení: „Poslanci KSČM zákon o kastraci záškoláků podpoří. Už Lenin říkal slavné učit se, učit se, učit se.“ Pouze předseda Výboru Zlatuška (ANO) se vyjádřil ve smyslu, že předkladatele ještě čekají vyjednávání s ostatními výbory zejména zdravotním na finální podobě a že ještě není zcela rozhodnut říci za ANO své ano. Vysloužil si od ostatních přítomných nesouhlasné bučení.
Mezi poslanci jsem tak nabyl dojmu, že kastrace bude od ledna jasná, ale co tomu říká veřejnost? Cestou ze sněmovny jsem nejprve narazil na malou skupinku protestujících záškoláků.

Rozhodl jsem se vypravit udělat krátkou anketu. Vylosoval jsem Jablonec a vyrazil. Cestou jsem přemýšlel, jak vlastně já osobně vnímám celou problematiku. Od počátečního zděšení jsem se vlastně posunul k mírné podpoře. Vždyť také doposud jediné hlasy proti byly ze strany zahraničních nevládních organizací, které tak hezky okomentoval Jandák, když jsme se na Výboru loučili: „Já si myslím, že nám závidí, že jsme na to přišli a budeme v EU první.“ O tom, že návrh zákona projde a bude schválen, na Výboru ostatně téměř nikdo nepochyboval. Za všechny to shrnul autor Sylor, když řekl: „Přinejhorším se to někam přilepí nebo za něco vymění. Když opravdu chcete, dá se prosadit všechno.“
A jak dopadla anketa v Jablonci? Já myslím, že přesvědčivě.
Napište nám také. Jaký máte názor Vy, čtenáři POHROMu?