PRAHA. Zdánlivě obyčejné brýle byly včera vydraženy v pražské aukční síni Vltavín! Okuláry, které nosil samotný bývalý československý prezident Gustáv Husák, vydražil včera odpoledne jeden z jeho fanoušků za 27 milionů korun.
Brýle bývalého československého státníka byly přitom velmi dlouho považovány za ztracené. Když byl Gustáv Husák dne 18.12. roku 1991 objeven mrtvý, brýle na hlavě neměl a ty nebyly nalezeny ani na jeho nočním stolku. Husák byl tedy pochován bez brýlí. Jejich osud zůstával neznámý až do roku 2008. V květnu toho roku procházelo drobnou rekonstrukcí bratislavské vlakové nádraží. Probíhala zde přestavba veřejných záchodků. Dělníci tehdy odkryli i podloží toalet. Mezi dalšími poklady byly nalezeny právě i Husákovy ztracené brýle. Jak se na místo dostaly, zůstává dodnes pravou historickou záhadou.

Mgr. Zsolt Gál, PhD. z bratislavské Univerzity Komenského má teorii, která se jeví asi nejblíže pravdě. „Ještě několik let po převratu operovaly na území Československa desítky až stovky agentů SSSR. Husákovy brýle jsou vyrobeny z pravé sibiřské oceli a jsou tudíž klenotem sovětského inženýrství. Je velice pravděpodobné, že sovětští pohlaváři si nepřáli, aby takový klenot skončil v rukách Západu. Myslím si, že některý z agentů se po úmrtí Husáka brýlí zmocnil a chystal se na rychlík do Moskvy. Tehdy ho zřejmě postihla střevní příhoda a na nádražních záchodcích brýle vytrousil.“
Po jejich nálezu byly brýle dezinfikovány a po drobných restauračních úpravách uloženy do depozitáře Múzea zločinov komunizmu v Bratislavě. „Velmi jsme si tohoto klenotu považovali. Okuláry jako symbol pokřiveného vidění světa komunistických papalášů. Skrz brýle mohli návštěvníci vnímat pokroucenou perspektivu totalitního režimu a představovat si, jak asi viděl soudruh Husák,“ uvedl vedoucí Múzea pan Mgr. František Neupauer, PhD.

Doba se ovšem mění šíleně rychlým tempem a myšlenka komunismu evidentně není mrtvá. „Pozorovali jsme, že v poslední době jsou na vzestupu popularity myšlenky podporující putinovské Rusko, lidé se obracejí do minulosti, říkají, že za komunistů bylo líp. Rozhodli jsme se tedy muzeum zrušit, protože již není potřebné. Komunismus opět vstoupil mezi lidi a jeho relikvie by lidem měly být navráceny,“ uzavírá s mírným smutkem v hlase Neupauer.
Brýle se tedy z tohoto důvodu dostaly na včerejší seznam aukční síně Vltavín, kde je po tuhém boji a velikém zájmu široké veřejnosti pro sebe získal neznámý sběratel z Prahy. Redakci POHROM se nicméně podařilo dotyčného v nových brýlích vyfotografovat a následně o něm zjistit několik indicií.

Pravděpodobně se jedná o muže s minulostí redaktora v některém z komunistických periodik, kterému se po minulém režimu stýská. V kuloárech se rovněž spekuluje, že mu v blízké minulosti zmizela velmi blízká osoba. Muž se údajně se jmenuje Jiří a bydliště by měl mít na Praze 1. Pokud by vášnivého sběratele někdo z našich čtenářů poznal, budeme rádi pokud nám o tom napíšete.
Z aukční síně Vltavín pro POHROM Štrougalovo sako kupující Jarda Šlágr.