Tak to je síla! POHROMu se dostaly do rukou materiály, které ukazují na to, že Dalajláma v mládí bojoval v milicích Kim Ir-Sena! A tak se kovaný marxista Tändzin Gjamccho zase jednou ukázal v prapodivném světle!
Příběh Dalajlámy je dnes již celosvětově známý. I my, díky zlolajnému havloidovi Havlovi, jsme se naučili vnímat Dalajlámu jako symbol lásky, šlechetnosti a dobra. Ovšem pravda nemůže být vzdálenější! Dnes se nám z utajeného zdroje z čínské ambasády (konkrétně pana MINGJIAN Zhao) dostaly do rukou fotografie, které se vší rozhodností ukazují, kterak nositel Nobelovy ceny míru bojuje se zbraní v ruce na straně Kim Ir-Senových vojáků v Korejské válce!
Je jasné, že jsme si tyto materiály nemohli nechat pro sebe, a tak je dnes v exkluzivním svědectví přinášíme vám, čtenářům POHROMu. Po krátké rešerši jsme se vydali pátrat, co Jeho Svátost k tomuto kroku vedlo a ukázalo se, že když v květnu 1951 byla v Pekingu podepsána tzv. Sedmnáctibodová dohoda, čímž měla být čínsko-tibetská krize zahnána, začal se mladý Tändzin zajímat o marxismus. Tato nauka jej tak nadchla, že se bez váhání ihned připojil k čínským vojákům, kteří spěchali na pomoc tlačeným Severokorejcům a i díky jeho pomoci čínské jednotky vytlačily síly OSN zpět za 38. rovnoběžku.
Dalajlámova epizoda v tomto konfliktu však neměla dlouhého trvání. Již začátkem roku 1952 se jednotka Tändzina dostala do pasti, kterou nastražili američtí mariňáci a samotný Dalajláma byl zajat. Poté, co vyšla najevo jeho skutečná identita, byl Dalajláma americkou vládou vyslán zpět do Lhasy v Tibetu s petrodolary v kufříku a také s jasnými instrukcemi, aby škodil čínské pomoci Tibetu hůře než mandelinka bramborová u nás v Czechi za blahých 50. let. Není se čemu divit, že jejich úsilí však nepadlo na úrodnou půdu a v září roku 1954 dalajláma společně s pančenlámou navštívil Peking, kde se setkal s představiteli čínské vlády v čele s Mao Ce-tungem, který Dalajlámu vyznamenal řádem za statečnost v Korejské válce.
Události však zase jednou nabraly směr, který nikdo neočekával. V roce 1959 dalajláma ve svých pětadvaceti letech slavnostně zakončil své dlouholeté studium buddhistické a marxistické nauky a obdržel titul geše. Jen o několik dní později Tibeťané povstali proti čínské okupaci, čímž pro Tibet nastala krizová situace. Dalajláma se pod vlivem svých rádců, kteří byli vesměs agenti CIA, rozhodl odejít do exilu. 17. března se proto vydal na cestu do Indie, kam dorazil 31. dne téhož měsíce. Další jeho cesty životem jsou velmi dobře známy, ale tahle epizoda z jeho mládí, dobře ukazuje co je vlastně Dalajláma zač!
Z Čínské ambasády pro POHROM chlebíčky pojídající – Barel Kaláč