KRALUPY NAD VLTAVOU. Třiadvacetiletému Adolfovi Buriánovi z Kralup nad Vltavou, který se letos v dubnu vydával za Tomáše Garrigue Masaryka a zmocnil se cizího vozu, ve čtvrtek Okresní soud v Mělníku uložil dvouletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na 3,5 roku s dohledem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se odvolala.
Pro obžalovaného požadovala nepodmíněný trest, doživotní zákaz vydávání se za historické osobnosti a vyhoštění z okresu Mělník na dva roky. Podle rozsudku musí muž také uhradit vzniklou škodu.
Muž, který byl už dříve trestaný například za vydávání se za Rudolfa Slánského, se podle svých slov ráno vzbudil s pocitem, že musí sednout na koně a najít Karla Čapka. Díky tomu si uvědomil, že je TGM. S tím pak v polovině dubna tohoto roku přišel za mužem z Kralup nad Vltavou a představil se jako Masaryk.

„Tvrdil, že jsem Karel Čapek a musíme spolu sepsat Hovory s T. G. Masarykem. Věděl jsem, že to je nesmysl a on nabídl, že na to zapomene, když mu dám 500 korun československých. Chtěl po mě auto, aby mohl zajet za Edvardem Benešem s informací, že žádné Hovory s T. G. Masarykem nebudou,“ popsal část setkání s falešným Masarykem poškozený muž z Kralup.
Auto, u něhož se oba bavili, mělo stále klíčky v zapalování. Jeho majitel nechtěl auto půjčit a nabízel údajnému prezidentovi osvoboditeli, že jej za Benešem odveze, ale to Masaryk/Burián nechtěl. Využil, že byly klíčky v zapalování, sedl do auta a ujel se slovy, že jej zase za hodinu přiveze, jen co pohovoří s Edvardem. To ale neudělal a majitel auta šel vše nahlásit na policii. Hlídky pak Buriána našly a zadržely, ačkoli se ještě pokusil ujet na koni.
U soudu ve čtvrtek přiznal, že Masarykem zřejmě není a auto poškozenému sebral. Odmítal, že by vzal peníze. „Nebát se a nekrást,“ hájil se. Za zneužití cizí věci dostal podmíněný trest na 3,5 roku. Burián se vzdal odvolání, státní zástupkyně se však hned odvolala, protože pro recidivistu žádala vyšší trest.