site logo
Každodenní zpravodajství v nečekaných souvislostech
  • Home
  • Exkluzivně!
  • Šok!
  • Víme první!
  • Krimi
  • Kontakt
  • Redakce
Homepage > Víme první! > Pošta nasazuje ptačí doručovatele! Lidé se bojí nemocí!
30.1.2017  |  Od Jarda Šlágr V Víme první!

Pošta nasazuje ptačí doručovatele! Lidé se bojí nemocí!

ptaci-fea2

Vedení České pošty stále hledá cesty, jak se přiblížit zákazníkům a zlepšit své služby. Po rozšíření sortimentu poboček o základní potraviny, věštecké služby a bazar kojeneckého oblečení se nyní pošta zaměřila na zlepšení doručitelnosti zásilek. Během loňského roku přijala Česká pošta na 3200 ptačích doručovatelů, kteří během ledna prošli základním školením a od února nastupují do služby.

Do výcviku byly během loňského roku nabrány prakticky všechny druhy ptáků. Zájem projevila pošta zejména o drobné ptactvo rychlého doletu a pak velké stěhovavé kusy  schopné doručovat i stokilové balíky. V případě drobného ptactva využila pošta loňské repatriace vrabců z Plejád. Tiskový mluvčí České pošty Ing. Matyáš Vitík pro POHROM uvedl: „Během června řešila vláda problém repatriace vrabců z Plejád. Nikdo moc nevěděl, co s nimi. My už jsme tehdy uvažovali o zefektivnění našich služeb pomocí ptačích doručovatelů. Dohoda byla tedy nasnadě.“

Vrabci přijali jejich nové využití s povděkem a velitel Vesmířanů Aštar Šeran přislíbil, že v případě úspěšného zaškolení již repatriovaných kusů, může zajistit pravidelné dodávky dalších. „Smlouva s Vesmířany je výhodná. Poštu, potažmo daňové poplatníky by neměl vyjít jeden doručovatel na více než jeden milión korun,“ uvedl pozitiva dohody Ing. Vitík.

Ptáky jako doručovatele využíval již slavný český letec Mojmír Brikule. Na snímku jeho nejspolehlivější pošťák Ferdinand.

Zatímco s drobným ptactvem tedy nebyl příliš problém, v kategorii středních druhů se pošta potýkala s nemalými potížemi. „Na poli středního ptactva jsme úspěch příliš neslavili. Určité druhy se na práci doručovatele prostě nehodí. Měli jsme tu například menší letku sojek, ale neustále otevíraly dopisy a porušovaly listovní tajemství. Pokaždé jsme je našli až v Krkonoších. Jako nevhodné se ukázaly i straky, které rozbalovaly balíky s cennostmi a tyto zcizovaly. Klientům pošty takto vznikla škoda v jednotkách milionů,“ popsal pan Ing. Vitík problémy, na jejichž odstranění musela pošta zapracovat.

Pohrom

Follow @Pohrom

Naopak velký úspěch si jednička na trhu doručování zásilek připsala mezi velkými druhy opeřenců. „Tady je to jednoznačný sukces. Dlouho jsme přemýšleli, které ptáky využít. Líbili se nám pelikáni vzhledem k velkému úložnému prostoru v jejich zobáku, ale těch bohužel na území Czechie moc nenajdeme. Jednoho dne jsme seděli na terase a najednou kolem letí čáp a nese trojčata! V tu chvíli to bylo jasné. Porodnost u nás není na žádné vysoké úrovni, spousta čápů je bez práce a migruje za ní do Afriky. Vstoupili jsme tedy do jednání s jejich odbory a nakonec došli k dohodě. Od února nastupuje první stovka čápů. Ti by měli utvořit nejelitnější peruť,“ s nadšením prozradil Vitík.

Během ledna proběhlo školení a testování nových doručovatelů. Česká pošta otevřela svoje sýpky a po celé zemi rozvezla zrní. Toto krmivo je nyní již umístěno ve velkých plastových nádobách v blízkosti všech schránek občanů. „V případě, že budete očekávat menší zásilku, jednoduše nasypete do své schránky zrní a vyčkáte příletu doručovatele. U větších balíků, které by se do schránek nevešly, potom stačí umístit zrní za okno, ideálně na parapet a nechat otevřené okno. Doručovatel následně balík donese až do místnosti a oproti podpisu předá. V případě, že žádnou zásilku neočekáváte, doporučuji přesto do schránky něco málo nasypat, aby vám dorazila i nečekaná pošta,“ popsal mechanismus doručování pan inženýr.

„Přišel mi dopis od syna, ale nechtěl ho pustit, svině,“ říká paní Růžičková, která se zapojila do první vlny testů doručování.

Spuštění nové služby bylo naplánováno dlouho dopředu. Nikdo tedy nemohl očekávat, že se zemí bude šířit ptačí chřipka! Ta již postihla i ministra financí pana Babiše a lidé se pochopitelně bojí. Během testovacího provozu tak občané několik doručovatelů z obav před šířením nemoci usmrtili. Sociálními sítěmi se pak šíří i výzvy k následování: „Sestra z Berouna mi posílala nějaký hrnce, čekala jsem na pošťačku a v tom za oknem obrovský smradlavý havran. Pořád klepal a z huby mu tekly takové ty sliny, no jako když máte ten ptačí mor. Vzala jsem starýho pušku a střelila ho, hajzla jednoho,“ píše například Miluše Krabatová

„V případě, že by se útoky na naše doručovatele množily, budeme samozřejmě zvažovat zajištění jejich ochrany policejním doprovodem. Neradi bychom tuto službu rušili. Pak by si lidé museli balíky vyzvedávat na poště a to by byl jednoznačně krok zpátky,“ uzavřel naše povídání pan Vitík.

Pro POHROM zrní do poštovní schránky sypající Jarda Šlágr.

Komentáře

andrej babiš balíky do ruky čápi česká pošta doručovatelé modernizace plejády ptačí chřipka sojky straky vesmírní lidé vrabci

Redaktor Jarda Šlágr

Jeden ze zakládajících členů Pohromu a strážce pravdy, kterou se mnoho lidí snaží pokřivit.

Podobné články:

  • Milion chvilek pro demokracii využije pro demonstrace vojenský újezd Libavá
  • mamba zelená
    Vraždící had děsí Prahu! Nasadila mambu zelenou do Hlubočep Angela Merkelová?!
Předchozí článekPřiznání Majora Zemana: „Předstírat, že jsem herec Brabec, už mě nebaví!“
Další článekStrakonický policista již dva roky žije v nikábu! „Hrozím se islamistů,“ říká.
Follow @Pohrom
Instagram

Reklama

O NÁS


POHROM. Deník plný ironie a satiry. Každodenní zpravodajství v nečekaných souvislostech. Víme, kde je pravda! Poznejte ji s námi!

Copyright © 2016-2017 Pohrom.cz

Logo by Boris Zima.

DISCLAIMER NOTICE

Všechny články jsou vymyšlené a nezakládají se na pravdě a redakce POHROM nenese žádnou odpovědnost na tom, pokud někdo zde publikovaným článkům doopravdy uvěří!