Revoluční plán na reformu zdravotnictví se možná co nevidět ocitne na jednání Vlády. Ministerstvo zdravotnictví společně s Lékařským odborovým klubem chystá radikální reformu. Pokud by se jejich plán podařilo prosadit, mohli by se již v lednu příštího roku léčit první pacienti sami!
Je veřejným tajemstvím, že ve zdravotnictví není peněz nazbyt. Některá zdravotnická zařízení trpí nedostatkem personálu, což přináší neúměrnou zátěž pro ordinující lékaře a lékařky. „„Ačkoliv to pacienti neradi uslyší, člověk je plně zodpovědný za svůj zdravotní stav. Je velice nezodpovědné svými zdravotními potížemi zatěžovat někoho dalšího. Lékaři jsou také především lidé a nezaslouží si, aby je někdo, kdo se o své zdraví nestará, okrádal o čas, který by mohli strávit třeba s rodinou,“ uvedl k plánované reformě ministr zdravotnictví JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA.
Ve Fakultní nemocnici Motol v současné chvíli již funguje pilotní oddělení tohoto projektu. „Pacienti mají k dispozici plně vybavené ordinace i operační sály, studovnu a přístup k internetu. K dispozici jim je i hlasový automat, který funguje jako asistent v kritických situacích. Pacienti si díky němu mohou během operace zkonzultovat, zda postupují správně. Návody připravili renomovaní lékaři,“ uvedl předseda Lékařského odborového klubu MUDr. Martin Engel.
„Představa fungování celého projektu je jasná. Pacient by měl mít k dispozici všechno potřebné vybavení, to jako stát musíme zajistit. Rozhodně už ale není naší povinností někoho léčit. Pacienti tak budou kromě svého zhoršení zdravotního stavu zodpovídat i za jeho léčbu. Člověk, který pocítí příznaky nemoci si vyhledá buď ordinaci praktického lékaře nebo specializované zařízení podle příznaků. Před vstupy do ordinací budou zabudovány registrační pokladny, kde si pacient bude moci navolit, jak dlouhý časový úsek chce v ordinaci strávit. Tento čas je potřeba dodržet, po jeho vypršení nebude možno pokračovat v léčbě či operaci. Po vstupu do ordinace nebo na operační sál si pak pacient bude moci stanovit diagnózu a podle její závažnosti nasadit léčbu případně se ihned operovat. Po ukončení úkonu po sobě uklidí a vyřídí potřebnou administrativu. Následně odchází a na pracoviště vstupuje další pacient,“ pohovořil o celém plánovaném systému ministr Ludvík.
Lékařům se návrh reformy zamlouvá. „Bylo by to prima. Co jsem tak slyšel, odpadlo by úplně chození do ordinace a na oddělení. Měl bych čas na rodinu a možná bych jednou týdně chodil s pacienty konzultovat. Pokud by měl někdo zájem se v samoléčbě rozvíjet, tu hodinku týdně bych si myslím našel,“ sdělil nám například Jiří Lupták, internista tachovské nemocnice.
Do jednání s ministerstvem by chtěli vstoupit i lékárníci, kteří se domnívají, že pokud si pacienti léky budou sami předepisovat, mohli by si je i v samoobslužných depech sami vyzvedávat. Proti tomuto kroku je zatím ministr vnitra Chovanec, který se obává zneužití ze strany drogových gangů.
Pro POHROM operaci žlučníku studující Jarda Šlágr.