PLZEŇ. Již téměř rok se obyvatelé Plzně vozí po městě metrem, které bylo vyměněno s Prahou za pivovar. Přišel čas, aby si radnice vyhodnotila, jak se tato směna vyplatila. Dle prvních zpráv zavládlo po provedení průzkumu na magistrátu zděšení. Metrem se pohybuje až 72,4 % cestujících bez platné jízdenky. Radní tak vyrazili do boje s černými pasažéry!
Primátor města Plzně Martin Zrzavecký navrhnul, že v rámci úspor bude tým revizorů sestaven ze členů rady. Rada tento návrh jednohlasně schválila a tým s krycím názvem „Černokněžník“ se vydal šlapat neplatičům na paty. „Rozdělili jsme se na dvě party, ve spojení jsme byli pomocí vysílaček. Naše parta s operativním kódem Velký Vezír číhala nad eskalátory s připravenou sítí,“ prozradil pro POHROM začínající revizor Petr Chvojka. „Zrzavecký se svými náměstky tipovali dole neplatiče. Vzhledem k jejich nevalné fyzické kondici, jim však nepoctivci často z metra prchali, proto jsme se rozhodli pro jejich odchyt nad eskalátory.“
Tento postup však záhy skončil fiaskem, kdy dav asi 256 neplatičů síť zapůjčenou od rybářů z Bolevce protrhnul a radní Heleně Matoušové rozšlápl brýle na čtení. Ta tak byla z další revize pasažérů nadobro vyřazena, neboť již nebyla schopna určit čas označení jízdenky. Primátor Zrzavecký se však nehodlal vzdát: „Zjistili jsme, že na darmožrouty fyzicky nestačíme, ale metrem se přeci pohybuje spoustu dalších existencí bez platné jízdenky. Kdysi jsem někde četl, že každý máme na svém těle až 100 tisíc bakterií na centimetru čtverečním kůže.“
Tuto skutečnost potvrdil i Ondřej Filla z laboratoře bakteriologie při 1.LF Univerzity Karlovy. Na náš dotaz, zda se v plzeňském metru mohou vyskytovat bakterie a v jakém množství, nám totiž odpověděl: „Ano, pravděpodobně ve značném.“ Studii si nechal zpracovat i plzeňský magistrát. „Ve chvíli, kdy nám laboratoř potvrdila, že v metru bakterie s největší pravděpodobností budou, šli jsme do akce.“
Tým pod vedením Zrzaveckého doslova očesal celou jednu soupravu. „Byly provedeny stěry z tyčí a nasbíráno 6543 vzorků z celkové plochy zhruba 75 metrů čtverečních, dále byly z podlahy odebrány dva balíčky papírových ubrousků, jeden výtisk Haló novin a dámské kalhotky,“ uvedl statutární zástupce primátora pan Martin Baxa.
Z těchto vzorků bylo nakonec laboratorní analýzou přesně ztotožněno zhruba 250 milionů bakterií, kterým byla na místě udělena pokuta ve výši 800,- Kč/osoba. „Pokud se nám podaří tuto částku vymoci, jednalo by se o zásadní finanční injekci do našeho rozpočtu a asi bychom ty peníze dali do fotbalu,“ prohlásil Zrzavecký.
Proti bezprecedentnímu zákroku se však důrazně ohradil předseda Ligy na ochranu bakterií Judr. Adalbert Kněhyně: „Jedná se o klasickou ukázku útlaku jedné konkrétní skupiny obyvatelstva. Bakterie byly vybrány zcela selektivně jako snadno dostupný terč úřední zvůle. Byrokracie neschopna vymoci si platby od řadových občanů si tak zcela selektivně, stejně jako například lékaři, došlápla na bakterie. Nebojím se situaci v plzeňském metru přirovnat k situaci v židovských ghettech za druhé světové vojny. Budeme žádat satisfakci!“
K obraně bakterií se již přihlásil známý zpívající právník Judr. Ivo Jahelka, který se rozhodl plzeňský dopravní podnik v čele s magistrátem zažalovat. Na naší schůzku dorazil s kytarou a místo rozhovoru nám zapěl:
„Bakterie v poutech řekla, justice se zase sekla.
Ruce jsem si nikdy nemyl, zatčení bakterií to je omyl.
A ty správce úřadu, teď s angínou jdeš na řadu.“
Z Plzně roční kupón na MHD si kupující Jarda Šlágr.